Yeşil Sol’un İstanbul’daki ‘final mitingi’: ‘Yarın sonlarını getireceğiz’

featured

Yeşil Sol Parti, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinden bir gün önce İstanbul’da Yenikapı miting alanında seçim mitingi düzenledi.

İstanbul’un ilçelerinden metrolarla gelenler, Yenikapı Metro İstasyonu’ndan inerken Yenikapı Etkinlik Alanına geliyor. Yol boyunca Yeşil Sol Parti flamaları taşıyanlar üç arama noktasından geçiyor. İki noktada polisler arama yaparken, bir noktada ise Yeşil Sol Parti tarafından görevlendirilenler arama yapıyor.

Kitleler halinde arama noktalarına gelenler büyük bir yoğunluk oluşturdu. Dün Yeşil Sol Parti’nin bugün düzenleyeceği mitingin iptal edilmesi gerektiği uyarısına ilişkin gelenler, “Bombalar, tehditler, zorbalıklar bizi korkutamaz. Ne olursa olsun biz yine mitingimize geleceğiz. Yarın onları göndereceğiz” dedi.

Yarın yapılacak oylamaya ilişkin kitleye kürsüden şöyle seslenildi: “Yarın oy kullanırken kayyımları hatırlayın, cezaevindeki siyasetçileri hatırlayın, Kürtlere karşı yürütülen politikaları hatırlayın.”

AKDENİZ: BAY BAY ERDOĞAN

Kürsüye çıkan Ercüment Akdeniz, “Türküler söylüyor. ‘Beraber yürüdük biz bu yollarda’ diyor. Ey tek adam, ‘aşağıdan yukarıya yolun sonu görünüyor’. Bay bay Erdoğan. Annelerimizin ahı var. Annelerimiz ağlattılar. Deprem altında analar can verdi, çocuklar ağladı. Bunlar çadırı sattı. Newroz da Kemal Korkut’un annesini ağlattılar. Haftalardır Cumartesi Annelerini gözaltına alıyorlar. Bunların hesabını soracağız. Çocuğu yatağa aç giren anneleri ağlattılar. Bugün 13 Mayıs. Unutmayız. Soma’yı unutmayız. Soma’da 301 madenciye kıydılar. Yüzlerce anayı ağlattılar” dedi.

Ercüment Akdeniz daha sonra kürsüye Soma Maden Katliamı’nda ölen Uğur Çolak’ın annesi ve Yeşil Sol Parti Manisa Milletvekili adayı Gülsüm Çolak’ı davet etti. Kürsüye çıkan Çolak, “Soma’nın davası beş yıl sürdü bir karar alınmadı. Adaleti hala arıyoruz” ifadelerini kullandı.

Akdeniz, sözlerine şöyle devam etti:

“Onlar Soma’nın patronlarını aday olarak karşımıza çıkardılar. Bir tutuklu kalmadı. Biz onları gönderirken kendimizi de anlatacağız. Bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na bir oy Yeşil Sol Parti’ye diyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı geliyor. Gün açılıyor. Bağımsızlık, laiklik, emek, özgürlük, eşitlik diyoruz. Kürt sorununda demokratik çözüm diyoruz. Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği. Aleviler için eşit yurttaşlık diyoruz. Türkiye’nin geleceğini biz yazıyoruz. Emek ve Özgürlük İttifakı olmadan Türkiye’nin geleceği yazılamaz.”

‘ŞAMPANYA BİLMEYİZ AMA AMPÜL PATLATMAYI BİLİRİZ’

“‘Ben Aleviyim’ dediği için siyasi linçe uğrayan Kemal Kılıçdaroğlu’nu görünce biz de diyoruz ki inadına Aleviyiz. Kürt sorunu dediği için cezaevine atılan Selahattin Demirtaş için inadına hepimiz Kürdüz” diyen Akdeniz, “Ampulü icat eden Edison’a sormuşlar, ‘Sen bu ampulü bulanana kadar kaç deney yaptın’ diye sormuşlar. Tam 999 deney yaptım demiş. ‘Niye bin tane’ değil. ‘Binincide ampul bulunacaktı’ ondan demiş. Biz bu ampulü göndermek için 21 yıldır deney yapıyoruz. 22’inciye tahammülümüz yok. Yarın gönderiyoruz. Bekir Bozdağ demiş ki ‘Bunlar kazanırsa şampanyalar patlayacak.’ Bak Bozdağ, sana bir şey söyleyeyim Yenikapı’dan, biz şampanya patlatmayı bilmeyiz ama ampulü patlatmayı çok iyi biliriz.”

‘BOZGUNA UĞRATACAĞIZ’

Kürsüye çıkan Dersim Dağ, konuşmasını Kürtçe yaptı. Dağ, şunları söyledi: “20 yıldır bu faşist rejimle mücadele ediyoruz. Artık sonra geldik. Bunları tarihe gömeceğiz. Bunları bozguna uğratacağız. Sandık başına gittiğinizde Ceylan Önkolu, Roboski’yi, Anlara Katliamını, Suruç Katliamını unutmayın. Bu ağaç özgürlüğün, barışın, demokrasinin ve eşitliğin, yaşamın ağacıdır. 20 yıldır bunlara karşı mücadele ettik. Tüm öldürmelere, tutuklamalarına yenilmedik. Yarın son. Yarın sonlarını getireceğiz. Kutlu olsun faşizme karşı mücadele edenler. Geri adım atmayanlar kutlu olsun.”

‘BEDEL ÖDEMEKTEN ÇEKİNMEDİK’

ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüşel, “Direne direne kazanacağız yoldaşlar. Bugüne kadar bu düsturla yürüdük. Bedel ödemekle çekinmedik. Korkmadık ve böyle geldik. AKP-MHP faşist iktidarı yıllardır bu direnişimizi bastırmaya çalıştı. Biz onlara bizsiz bir gelecek bırakmadık. Böyle bir krizle 14 Mayıs’a geldik. Bütün silahlarını üzerimizden eksik etmedi. Biz kazanacağız” dedi.

Konuşma yapan Halan Öztürk ise şunları söyledi: “Erdoğan diyor ki ‘Selo nerede?’ Selo burada. Binlerce Selo burada. Sen merak etme Erdoğan. Birileri iyice koltuklara çökmüş ve kalmaya devam etmek istiyor. Erdoğan ve onun yanındakiler, kimse padişah, sultan, kral değil. 14 Mayıs’ta bu halk sana çok kral bir hareket yapacak. Eğer birleşirsek umutsuzluğa düşmeden en üst şekilde oylarımızı kullanırsak bunları gönderebiliriz. Bir despot rejim varsa bu elimin parmakları gibi yek yumruk olarak onları gönderebiliriz. Bu halk bütün gerçekleri biliyor. Emek veriyor. Göz nuru döküyor. Üretiyor. Yöneten de bu halk olmalı. Bütün oylarımızı Yeşil Sol Parti’de toplayalım ve kazanalım. Zafer bizimle olsun, yolumuz açık olsun.”

ÖNDER: UZUN BİR DÖNEMİN SONUNA GELDİK

Mitingde söz alan İstanbul Milletvekili Adayı Sırrı Süreyya Önder, “Uzun bir dönemin sonuna geldik. Her anlamda sonuna geldik. Bu iktidarı artık geri dönüşüm kutusuna göndereceğiz. Dönüşeceklerine dair bir umudumuz yok fakat biz oraya gönderelim. Genç, yaşlı, kadın, erkek bu seçim dönemini tamamladık. Başta gençler ve kadınlar olmak üzere seçim bürolarımızı yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz. Bizde olup onlarda olmayan budur. Onların binlerce seçim bürosu var, onlar binaları giydiriyor janjanlı afişlerle. Bizde bir yürek var bu da onlarda yok. Kendi küllerinden yeniden doğan bu mücadele iradesinin önünde hiç kimse duramayacak, duramaz. Kim ki Kürt meselesini güvenlikli yaklaşımlarla çözmeye çalışırsa kendi sonunu getirdi. Kim ki barışa gönül verdiyse Türkiye halkları onu sevdi. Bu topraklara barış illaki gelecek illaki gelecek. Bunu da kimseden medet umarak yapmıyoruz sadece bizim irademiz bile bu barışı getirmeye yetecek. Haklı olmaktan daha büyük bir güç yok” dedi.

Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar şunları söyledi:

“İstanbul, bugün çok kudretlisin. Bugün 14 Mayıs’ta hep birlikte kazanmaya geliyoruz. Bütün kadim halkların kenti, selam olsun, 14 Mayıs hepimizin kazandığı gün olsun. Zaferimizi tescillemek için sandığa gideceğiz, oyumuzu Yeşil Sol Parti’nin ağacına vereceğiz, 24 saat boyunca uyumayacağız. Bu hile ittifakına karşı 15 Mayıs’ta bize zulüm edenlerin olmadığı bir Türkiye’yi birlikte var edeceğiz. İstanbul Türkiye’nin kaderini belirleyecek. İstanbul kazandırır, kaybettirir. Biz bu iktidarı çok iyi tanıyoruz. Çocuk da olsa kadın da olsa gereğini yapın talimatından tanıyoruz bu iktidarı. Biz bu iktidarı Cemile’nin küçük bedenini buzdolabında bekletmesinden tanıyoruz.

Biz bu iktidarı kayyımlardan tanıyoruz. Biz bu iktidarı kaldırama gömdüğü Kürt çocuklardan tanıyoruz. Biz bu iktidarı tecrit politikalarından tanıyoruz. Bu zulüm iktidarına tek bir Kürt oyu gitmeyecek. Cezasızlık politikalarıyla katletmek istediğiniz kadınların kahkahaları ve jin jiyan sloganları ile gideceksiniz. Öyle büyük gideceksiniz. Verdiğiniz her oy bizim mücadelemizi yükseltir. Bu aynı zamanda bir hesap sorma seçimi. 2013’te Sayın Abdullah Öcalan’ın barış deklarasyonu sadece Kürtlerin aklında yüreğinde hafızasında değil sadece tüm Türkiye’de barış isteyen herkesin aklında. Biz barışı, demokrasiyi, eşitliği, özgürlüğü hep birlikte inşa edeceğiz. Var mısınız İstanbul. Biz halkın partisiyiz. Bu partinin yaprağında sizin emeğiniz sizin direnişiniz var. O yüzden bizden korkuyorlar. Bir haftadır seçimi kendilerini meşru kılan seçime darbe diyorlar. Demokrasiden korkuyorlar ama korkunun ecele faydası yok. En güçlü demokrasi Yeşil Sol’la gümbür gümbür geliyor siz de paşa paşa gideceksiniz. Kızılay Başkanı istifa etmiş seçime iki gün kala. Bizim onun dahil olduğu sistemle sorunumuz var. O başkan istifa edince aklayamazsınız o başkan yargılanacak.”

Yeşil Sol Parti’nin İstanbul’da düzenlediği ‘final mitingi’ sona erdi. Emniyet miting için çift yönlü bir koridor açtı. Dönüş koridoru Yenikapı etkinlik alanından Yenikapı Meydanı’na kadar bariyerlerle uzatıldı. Polis çıkan kitleyi tek koridorda tutarak Yenikapı Metro İstasyonu’na yöneltti. Mitingden ayrılanlar slogan atmadan dağıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Yeşil Sol’un İstanbul’daki ‘final mitingi’: ‘Yarın sonlarını getireceğiz’

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!