TÜED Başkanı Kazım Ergün, bayram ikramiyesi için enflasyon oranında artış talep etti

featured

Enflasyondaki büyük artışlara karşın, milyonlarca emekliye verilen bayram ikramiyesinin hâlâ 1100 lira olması büyük tepki topluyor.

Türkiye Emekliler Derneği’nin (TÜED) araştırmasına göre, 2018-2023 döneminde tüketici fiyatları yüzde 244 artarken ikramiyedeki artış yüzde 10’la sınırlı kaldı. Oysa 2018-2022 döneminde yıllık TÜFE artışlarına göre ikramiyeler güncellenseydi, tutarı 3 bin 447 TL olacaktı. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün de çalışanlara yapılan ikramiye başta olmak üzere bütün ödemelerin ücret artışlarına göre arttığına dikkat çekti. Ergün, dini bayramlarda verilen ikramiyelerin de güncellenerek emekli aylığı zamlarına endekslenmesini istedi.

Yüksek enflasyon karşısında ikramiyelerin alım gücünde önemli kayıplar yaşandığını, 2018’de ikramiye ile küçükbaş kurbanlık alabilen emeklilerin bugün ise memleketlerine gitmek için otobüs parasını bile zor karşıladığını ifade eden TÜED Başkanı Ergün, emekliler için büyük önem taşıyan ikramiyelerin yeniden belirlenmesinin bir ihtiyaç haline geldiğine işaret etti ve TBMM’de yarın görüşülmeye başlanacak olan emekli zamlarına ilişkin yasa teklifine madde eklenerek ikramiyelerin güncellenmesini istedi.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
TÜED Başkanı Kazım Ergün, bayram ikramiyesi için enflasyon oranında artış talep etti

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!