Sosyalist Güç Birliği’nin tarikatlara karşı yaptığı eyleme saldırı girişimi

featured

DUVAR – Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı H.K.G.’yi tarikattan Kadir İstekli’yle ‘evlendirmesi’ ile ilgili yargılama sürerken, istimara yönelik tepkiler devam ediyor.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre; Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Devrim Hareketi ve SOL Parti’nin öncülüğünde kurulan Sosyalist Güç Birliği’nin çağrısıyla İstanbul’daki Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan grup açıklama yapmak isterken, cübbeli ve sarıklı bazı kişilerin saldırı girişimi ile karşı karşıya kaldı.

Ellerinde mavi üç hilalli bayraklarla basın açıklaması yapılan yere hızla koşan gruba, polis müdahale etti. Basın açıklaması yapanlar ise sözlü karşılık verdi. Polis her iki gruba da engel oldu. Saldırı girişiminde bulunan gruptan bazı kişiler gözaltına alındı.

Eylemde ise “Tarikat, cemaat düzenine son”, “Yobazlardan hesabı emekçiler soracak”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Yobazlardan hesabı kadınlar soracak”, “Tarikat cemaat hepsi kapatılsın”, “Gerici hırsız halk düşmanı AKP” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Sosyalist Güç Birliği adına Güven Gürkan Özkan okudu. “Cumhuriyetin birikimlerine savaş açan siyasal İslamcı rejim, suç ortaklarıyla toplumu çürütmeye devam ediyor” diyen Özkan, şöyle konuştu:

‘KAMUNUN TÜM KAYNAKLARI, TARİKATLARIN ARZUSUNA GÖRE DAĞITILIYOR’

“Tarikat ve cemaatler koalisyonuna dönüşmüş iktidar bloğu, ülkeyi ‘azgın bir azınlığın’ talepleri doğrultusunda yönetmeye çalışıyor. İslamcı bir düzeni, resmi ve gayri resmi elindeki tüm aygıtları kullanarak topluma dayatıyor. Eğitimden bakıma, barınmadan sağlığa halka sunulması gereken bütün kamu hizmetlerini tek tek dinci örgütlenmelere teslim ediyor. Makam ve mevkiler, kamunun kaynakları cemaatlerin ve tarikatların arzusuna göre dağıtılıyor.”

‘HARAMİLERİN, TARİKATLARIN, MAFYANIN DÜZENİNE SON VERECEĞİZ’

“Bir avuç zenginin servetine servet katarken halkı yoksullaştırıyorlar. Yoksul halkı da imam hatiplere, cemaat yurtlarına, dinci yapılanmalara mahkum ediyor. Çocuklar, gençler, kadınlar yıllardır tarikat evlerinde istismara ve şiddete maruz kalırken, yaşananlara ‘münferit’ deyip üstünü örtüyor; şeyhlerin, şıhların sırtını sıvazlıyorlar. İktidar bloğu toplumun tüm ilerici güçlerine savaş açıyor. Savaş borazanlığıyla, baskı ve tehditle halkın öfkesini dizginlemeye çalışıyor. Biz Sosyalist Güç Birliği olarak, tarikat ve cemaat düzenine son vermek için, laikliği kazanmak için, emekçilerin hakları için tüm halkı mücadeleye davet ediyoruz. Haramilerin, şeyhlerin, tarikatların, mafyanın düzenine son verip eşit, özgür ve laik bir ülkeyi hep birlikte kuracağız.”

‘BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ’

Eylemde konuşan Sosyalist Güç Birliği’nden eski Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan da “Yoksul halk çocuklarını karanlığa boğan Aladağ’da, Karaman’da, Kulp’ta, Taşkent’te, Hiranur Vakfı’nda memleketi bir örümcek ağı gibi kuşatan, yaşamlarını, umutlarını çalan cemaat, tarikat düzenine meydan okuyoruz. Sosyalist Güç Birliği olarak bu sömürü, yağma düzenini ve cemaat, tarikat düzenine karşı birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Sosyalist Güç Birliği Yürütme Heyeti’nden Oğuz Oyan ise “İktidar, liberallerin ‘özgürlükçü laiklik’ uydurmasından da destek alarak laikliği inanç özgürlüğüne indirgedi ve içini boşalttı. Böylece laikliği adeta Sünni tarikatların koruyucu kalkanına dönüştürdü. Cumhuriyet Türkiye’sinde Cumhuriyet’in temel ilkelerini açıkça ve her ortamda savunabilmek bir cüret sorunu haline geldi. Laikliği savunmak giderek bir ‘medeni cesaret’ konusu oldu” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Sosyalist Güç Birliği’nin tarikatlara karşı yaptığı eyleme saldırı girişimi

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!