Muğla Valiliği ‘ÇED gerekli değildir’ dedi… 6 bin 129 ağaç kesilecek

featured

TEMA Vakfı’nın verilerine göre orman yangınlarıyla birlikte ormanlık alanı yüzde 60’a düşen Muğla’da, 1449 maden ruhsatı bulunuyor. Milli parkların yüzde 85’i ise maden alanı sayılıyor.

Buna göre, ilin neredeyse yüzde 60’ı maden ruhsatlı. Öte yandan ülke genelindeki ormanlık alanların yüzde 58’lik bölümüne de maden ruhsatı verildi.

TAM SINIRDAN BAŞVURU

Muğla Kavaklıdere’de yatırımcı Cengiz Eryılmaz, 98.91 hektarlık ruhsat alanının 24.83’ünde mermer ocağı işletmek için başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Muğla Valiliği, “Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı verdi. ÇED Yönetmeliği’ne göre, 25 hektara kadar olan alanlar için şirketler kolaylıkla “ÇED gerekli değildir” izni alabiliyor.

Öte yandan, tamamı orman arazisine etki edecek projenin fiyatı 2 milyon 530 bin TL. Planlanan proje kapsamında, yıllık 20 bin metreküp blok mermer üretimi gerçekleştirilecek. Ocağın verimliliği yıllık yüzde 10 olarak hesaplanırken yüzde 90 oranında ise maden atığı yani pasa çıkması öngörülüyor. Kuş uçumu Muğla’ya 20 kilometre, Kavaklıdere merkeze 6 kilometre uzaklıkta olan proje en yakın konuta 800 metre. Ayrıca en yakın tarım arazisine ise 650 metre uzaklıkta bulunuyor. Proje için toplamda 6 bin 129 karaçam ağacı kesileceği söylendi. ÇED raporuna göre, kesilecek ağaç sayısının en az 5 katı kadar ağaç dikileceği de iddia edildi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Muğla Valiliği ‘ÇED gerekli değildir’ dedi… 6 bin 129 ağaç kesilecek

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!