Melet Irmağı mücadelesi sürüyor

featured

Sivas Koyulhisar Sisorta köylerinden doğup Mesudiye köyleri Ordu üzerinden denize akan Melet Irmağı HES santrallerinden bölge halkı adeta yaka silkiyor. Geçmiş yıllarda Melet ırmağı üzerinde yapılan 14 civarında HES santrallerinden yaka silkerken şimdi de Koyulhisar Sisorta köyleri ile Mesudiye köyleri arasında yapılması planlanan üç adet HES santrali‘ne karşı mücadele veren o bölgede yaşayanları, Muhtar’ları, STK liderleri ve iş insanları yapılması planlanan HES santrallerine karşı hukuk mücadelesi verme kararı aldılar.

Ataşehir Mesudiye Arıkmusu köyü derneği’nde toplanan Çevre derneği Komisyon üyeleri bir araya gelerek ilgili bakanlığın HES projesine uygundur demesi üzerine hukuk mücadelesi başlatma kararı aldılar. Merdan Özer başkanlığında toplanan bölgenin kanaat önderleri şöyle açıklamalarda bulundular.
(Bu topraklar bize atalarımızdan miras kaldı bölgemizde bir ormanımız bir de suyumuz var ve bunları da elimizden alırsanız torunlarımıza bırakacak hiçbir şeyimiz kalmayacak bölgede çok değerli endemik bitkilerimiz var HES projesinden bunlar büyük zararlar görüyor zaten ülkede yaşanan sıkıntıları bizim bölgemizde de hat safada Avrupa ülkelerinin bir tanesinde dahi HES santrali yok hatta yasak kurulması oysa bizim ülkemizde maalesef bu konularda iştirak firmaları neredeyse teşvik ediliyor. Bölgemiz rakım yüksek ve rüzgâr alan bölgeler neden rüzgâr santralleri yapılmaz da HES santralleri yapılıyor anlamış değiliz. Bizler mücadelemizi bırakmayacağız sonuna kadar direneceğiz devlet yetkililerinden bölge yaşayanlarına ve bizlere duyarlı olmaya çağırıyoruz dediler)

Melet çevre derneği üyeleri önümüzdeki günlerde kamuoyunda ses getirecek. Büyük bir toplantı hazırlığı içerisindeler
Çevre derneği Başkanı Merdan Özer önderliğinde Tekin Özmen, Ziya Çağlayan, Yavuz Ekşi, Mustafa Akgül, Mustafa Engin, Fazlı Coşkun Mesudiye ve Koyulhisar bölgesinin halkıyla birlikte bölgemizde HES istemiyoruz toplantısında buluşmak üzere karar aldılar. Bizlerde Bölgenin yayın organı olarak bu gelişmelerin takipçisi olacağız…

Kaynak: www.bizimyakaistanbul.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Melet Irmağı mücadelesi sürüyor

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!