Kılıçdaroğlu: Genel başkanlık kimseye altın tabakta sunulmaz

featured

CHP’de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından başlayan ‘değişim’ tartışmaları sürerken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, şimdilerde Serbestiyet’te yazan, FETÖ’cü Taraf Gazetesi’nin eski yazarlarından Etyen Mahçupyan ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, ‘değişim’ çağrısı yapan ve CHP genel başkan adaylığı için en çok konuşulan isim olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

‘DEĞİŞİM TARTIŞMALARINI KİŞİLER ÜZERİNDEN SÜRDÜRMEK DOĞRU DEĞİL’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Değişmeyen tek şey, değişimin kendisi; her şey her zaman değişiyor. Haliyle değişime dair bu temel gerçeklik herkes, her şey, her kurum için geçerli. Bu bağlamda CHP’nin yaklaşık 100 yıllık tarihi de büyük değişimlerin tarihidir. Son dönemde ortaya çıkan değişim tartışmalarına da bu çerçevede bakıyorum. Ancak bu değişim tartışmalarını kişiler üzerinden sürdürmek de doğru değil. Bu düşüncem kişilerin önemsiz olduğu anlamına gelmemeli. Kişiler elbette değişimin öncülüğünü yapar. Ancak kişilerden daha önemli olan, değişimin felsefesi ve amacıdır. ‘Değişim’ tartışmalarını bu çerçevede ele almalı ve sürdürmeliyiz.

 

 

‘KİMİ DEĞİŞİMLER KURUMLARI ESKİSİNDEN GERİYE GÖTÜREBİLİR’

Değişim tartışmasının öncüleri olan bizler, değişimin felsefesini ve amacını ortaya koymalıyız. Çünkü kimi değişimler vardır ki kurumları daha iyiye götürmeyebilir; kimi değişimler kurumları eskisinden daha geriye düşürebilir. Değişim tartışmalarına ve bu tartışmaların olası sonuçlarına bu çerçevede bakıyorum.

CHP, farklı sosyal, siyasal, kültürel vb. kesimlerle önyargısız bir araya gelebilmenin hem adresi hem de öncüsü olmuştur. Bu bir değişim sürecinin sonucudur ve sadece CHP değil, CHP’nin uzattığı eli havada bırakmayan herkes, tüm kesimler, kurumlar değişmiştir. Güzel olan budur. Üstelik bu karşılıklı değişim süreci sadece siyaset alanında da yaşanmadı.

Yaşamın her alanında kimseyi ötekileştirmeden; herkesin derdini çözmeyi ve herkesin mutluluğunu paylaşmayı amaçlayan, samimi ve içten bir yaklaşımın ortaya konulmuş olması çok değerli, kıymetlidir. Yaşamın her alanında ve herkes için hakkın, hukukun ve adaletin hâkim kılınması için çaba harcanması kıymetlidir. Özetle, CHP önümüzdeki dönemin değişimini, bu temel felsefenin üzerinden sürdürecektir.”

‘CHP HİÇ KİMSEYE GENEL BAŞKANLIĞI ALTIN TABAK İÇİNDE SUNMAZ’

Kılıçdaroğlu, “Ekrem İmamoğlu’nu CHP genel başkanlığı için yeterli görmüyor musunuz? Emekliliğinize dair ne tür planlar yapıyorsunuz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“CHP, genel başkanını kurultaylarında seçer… Adaylar çıkar ve yarışırlar… CHP, hiç kimseye altın tabak içinde Genel Başkanlığı sunmaz. Bu davranış CHP’nin geleneğinde yoktur. CHP Kurultaylarında Genel Başkanların yaşından ziyade birikimine, çalışkanlığına, halkla ilişkilerine vs. bakılır. Ekrem Bey de dahil olmak üzere elbette her CHP’li, CHP’ye Genel Başkan adayı olabilir. Bunda hiçbir tereddüdüm yok…”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Kılıçdaroğlu: Genel başkanlık kimseye altın tabakta sunulmaz

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!