Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye vura vura AK Partililere çıkıştı: Çocuk gibi ağlamayın

featured

2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmeler, bugün TBMM Genel Kurulu’nda başladı. Bütçe Kanunu Teklifi üzerindeki görüşmelerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay bütçe sunumunu gerçekleştirdi. İYİ Parti, MHP ve HDP adına genel başkanlar ya da grup başkanvekilleri tarafından yapılan konuşma sonrası kürsüye CHP adına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu çıktı.

“SİZİN NASIL SEÇİLDİĞİNİZİ DE ÇOK İYİ BİLİYORUM”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında Meclis’te gergin anlar yaşandı. AK Parti’ye sert sözlerle yüklenen Kılıçdaroğlu, TBMM’nin Sayıştay adına kamu kurumlarının mali faaliyetlerini denetleme görevini yapmadığını belirtti. AK Parti sıraları sık sık Kılıçdaroğlu’nun sözünü kesti. AK Partili vekillerin, “Meclis başkanını biz seçtik” demesi üzerine Kılıçdaroğlu, “Sizin nasıl seçildiğinizi de çok iyi biliyorum” yanıtını verdi.

“ÇOCUK GİBİ AĞLAMAYIN”

AK Parti sıralarından yükselen itiraz sesleri üzerine Kılıçdaroğlu, defalarca kürsüye vurarak, “Gelelim başka bir konuya ağlamayın arkadaşlar. Ağlamayın. Bütçe geldi güzel. Bu bütçe gelirin nasıl toplanacağını nasıl harcanacağını bize anlatan bütçe. Bu bütçe ilkelerden yola çıkarak hazırlanması gereken bit bütçe. Beni dikkatle dinlerseniz anlatacağım her şeyi. Hiç merak etmeyin. Çocuk gibi ağlamayın bağırmayın. Bana itiraz ediyorsan gel kürsüye gel. Gel gel buraya gel buraya” ifadelerini kullandı.

“PARLAMENTO, SAYIŞTAY ADINA BÜTÇEYİ DENETLER”

Kılıçdaroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bütçeyi parlamento yapar ama bir şey daha yapar. Parlamento kabul ettiği bütçenin yasalara uygun olarak harcanıp harcanmadığını da denetler. Parlamentonun öyle de bir görevi yapar. Denetimi Sayıştay aracılığıyla yapar. Sayıştay der ki, ‘Sen benim adıma TBMM’nin kabul ettiği kesin hesap kanunu ve bütçeyi denetleyeceksin. Acaba bürokrasi, acaba yürütme organı bunu doğru harcadı mı harcamadı mı?” Ben söylemiyorum Anayasa söylüyor. 160. madde. ‘Sayıştay TBMM adına bütçe harcamalarını denetler’ diyor.

“SİZ BUNU İÇİNİZE SİNDİRİYOR MUSUNUZ, SİNDİRİYORSUNUZ”

Gelelim diğer konuya. Sayıştay denetledi. Özellikle atananlara sormak istiyorum. Sayıştay 315 kamu kurumunun faaliyet raporlarına baktı. 17 kurum faaliyet raporu hiç yayınlamadı. Ne demektir. 17 kurumu yöneten kişiler diyorlar ki, ‘Ne demek Meclis ya. Bırakın, ne demek Sayıştay. Raporu bile yayınlamıyorum. Gidin kime anlatırsanız anlatın.’ Siz bunu içinize sindiriyor musunuz? Sindiriyorsunuz. Zaten sorun buradan başlıyor.

“BİR ŞEY YAPMIYORSUNUZ ARKADAŞLAR”

32 kurum faaliyet raporunda kullanılan kaynaklar hakkında Sayıştay’a bilgi vermiyor. Yani TBMM adına denetim yapan kuruma ‘Ben sana bilgi vermem’ diyor. ‘Meclis’miş. Ne Meclis’i kardeşim? Nereden çıktı Meclis?’. ‘Bilgi vermiyorum’ diyor. Bir şey yapmıyorsunuz arkadaşlar sorun buradan kaynaklanıyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Kemal Kılıçdaroğlu kürsüye vura vura AK Partililere çıkıştı: Çocuk gibi ağlamayın

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!