İYİ Partili Aytun Çıray: Halkın desteği İmamoğlu’nun yanında, Kılıçdaroğlu devleti yönetebilecek insan…

featured

GAZETEİLKE-  İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray gündeme dair açıklamalar yaptı. 

TV100’de yayınlanan Yüzler Kulübü’nde Deniz Gürel ve Gürkan Hacır’ın “Bütçe görüşmeleri nasıl gidiyor?” sorusuna yanıt veren İYİ Partili Aytun Çıray, “Klasik anlamda bir bütçe görüşmesi değil. Genel Başkanımızın deyimiyle ‘ucube rejimde’ Meclis’in bütçe yapma yetkisi elinden alınmıştır. Bu akşam herkes ‘Hayır’ dese yine geçmiş olacak” ifadelerini kullandı.

‘AKŞENER’İN ADAYI EKREM İMAMOĞLU MU?’

Çıray, “İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in adayı Ekrem İmamoğlu mu?” sorusuna ise “Bunun sebebi Akşener olsaydı bundan bu sonucu çıkarabilirdik. Bir plan çerçevesinde olması imkansız. Siyaset, proaktif bir hadisedir bazen kırılma noktaları vardır ve liderlik orada ortaya çıkar” şeklinde yanıt verdi.

‘HALKIN DESTEĞİNİN SAYIN İMAMOĞLU’NUN YANINDA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM’

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda desteklendiği konusundaki yorumlara yanıt veren Aytun Çıray, “Yorum serbest, haber hürdür. Bu tür yorumlar olabilir. Ama böyle bir durum yok. Bunu konuşacak bir zaman da yok. Tarihi kırılma anları insanları etkiler. Sayın Erdoğan’ın okuduğu bir şiir nedeniyle mahkûm olduğunda önünün açılıp başbakan olması… Ama şu var bizim Türk milletimiz mağdurun yanındadır. Bunu cumhurbaşkanlığından bağımsız söylüyorum. Bugün devleti yönetenlere karşı halkın desteğinin Sayın İmamoğlu’nun yanında olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘AKŞENER ADAY OLMAMAKTA KESİN KARARLI’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in adaylığına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çıray, “Sayın Akşener aday olmamakta kesin kararlı bu anlamda. ‘Başbakan olacağım’ diyor. Böyle bir şeyin gündeme geleceğini asla düşünmüyorum. Bu konuda defalarca konuştuk, özel görüşmelerde dahi kararı kesin” dedi.

‘POPÜLARİTESİ EN YÜKSEK SİYASETÇİ SAYIN İMAMOĞLU’

Akşener’in İmamoğlu’na olan desteğini yorumlayan Aytun Çıray, “Bugün popülaritesi en yüksek siyasetçi Sayın İmamoğlu. Sayın Akşener’in bu anlamdaki söylemleri aynı zamanda geleceği olan bir siyasetçiden bahsetmek anlamındadır. Sayın İmamoğlu bence bütün bu yapılanlara rağmen Türk siyasetinde önemli bir figür olacak diye görüyorum” dedi.

‘ALTILI MASA’DA BİR İSİM TELAFFUZ EDİLMEMİŞ’

Çıray, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bu konuda liderler gerçekten çok ketum. Zaten altılı masada bir isim telaffuz edilmemiş ama isim konusunda kendi kafalarında altılı masaya götürecekleri isimde benim bilmediğim kadar Cumhuriyet Halk Partili yöneticilerinde bilmediğini biliyorum.

‘KILIÇDAROĞLU, DEVLETİ YÖNETEBİLECEK BİR İNSANDIR’

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilişkin bir soruya yanıt veren Çıray, “Objektif parametreler o gün geldiğinde görülecektir ama Kılıçdaroğlu, devleti yönetebilecek bir insandır” dedi.

Çıray, sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Karar vermemiz gereken insanlar üzerinden çok laik, demokrat ve hür bir Türkiye istiyor muyuz istemiyor muyuz? Biz bir rejim hakkında karar vereceğiz insanlardan çok. Nasıl bir hayat yaşamamız gerektiği konusunda karar vereceğiz. Biz muhalefet olarak hata yapmadığımız sürece bu siyasi iktidarın dönemi bitmiştir. Gidecek. Eğer Türkiye Altılı Masa’nın adayını bu kadar merak ediyorsa çok ciddiye alıyorlar demektir. Siyasette zamanlama olağanüstü önemlidir, bence Ocak ortasından itibaren açıklama gelebilir. Bazı şeylerin zamanlaması çok önemliydi.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
İYİ Partili Aytun Çıray: Halkın desteği İmamoğlu’nun yanında, Kılıçdaroğlu devleti yönetebilecek insan…

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!