İmamoğlu’nun Meral Akşener hesabı

featured

CHP’deki yeni kulislere göre, Ekrem İmamoğlu’nun Kemal Kılıçdaroğlu’nu en geç Ağustos ayı içinde olağanüstü kongreye zorlayacak. Kılıçdaroğlu ise kongrenin yerel seçim sonrasına bırakılmasında ısrarcı. Öte yandan İmamoğlu, Kılıçdaroğlu’nun olmadığı bir CHP yönetimi, İYİ Parti Meral Akşener ile yeni bir hat kurabilir. Siyasi yasak olasılığı karşısında ise “emanetçi” bir genel başkan formülü mümkün. Bu isim Özgür Özel olabilir.

Sözcü yazarı Aytunç Erkin’in CHP kulislerini aktardığı yazısının satır başları şöyle:

Ekrem İmamoğlu çevresinde hakim görüş şu cümlelerle anlatılıyor: “Bu iş ağustos ayı içinde bitmeli. Zaman uzarsa yerel seçimler öncesi sıkıntı olacak.” CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “olağanüstü kurultay” kararı alması için içeriden ve parti dışından çalışmalar sürüyor!

Genel Merkez 31 Mart yerel seçimleri sonrasında kurultay istiyor ve Kılıçdaroğlu da bırakmaya niyetli değil ve grup toplantılarında dili daha da sertleşiyor…

CHP lideri, İmamoğlu’nun en sinirlendiği benzetme üzerinden konuşuyor: “Erdoğan gitsin yeni bir Erdoğan mı gelsin?” Kılıçdaroğlu’nun “tek adam” vurgusu da bu benzetmenin tam da merkezine oturuyor…

Ekrem İmamoğlu’nun kurmayları, “Tek adam eleştirisine yanıtı önceki gün yayımlanan değişim metninde verdik. Değişim talebi kişisel değil toplumsal” değerlendirmesi yaptı…

İmamoğlu cephesinde konuşulanlara göre; olağanüstü kurultay kararı alınırsa 2018’den bu yana değişen delegelerin (Kılıçdaroğlu’nun delegeleri) “rüzgardan etkilenme” olasılığı yüksek. Diyorlar ki: “Kurultay delegesi de CHP seçmeni ve 25 milyon gibi, yenilgi onları da umutsuzluğa itti.”

Ekrem İmamoğlu’nun başka bir düşüncesi de şu: Genel başkan olduğu takdirde yargının “siyasi yasak” kararı alması zorlaşacak. Yasak kararı alınırsa “umutsuz kitle” İmamoğlu’nun destekleyeceği “emanetçi” üzerinden yeni bir yolculuğa çıkar. Burada da Özgür Özel formülü öne çıkıyor! Yerel seçimlerde de “ortaklaşmış” seçmenle birlikte yeni ittifak sürecinin inşa edilebileceğinin altı çiziliyor. Yine Kılıçdaroğlu’nun olmadığı CHP yönetiminde İYİ Parti lideri Meral Akşener’le “yeni hattı” çok rahat kurabileceklerini düşünüyor.

Söğütözü’nde yapılan şu tespitle bitirelim: “Yerel seçime kısa bir süre kalmışken İmamoğlu ve arkadaşlarının ‘olağanüstü kurultay’ konusunda ısrarı sürecek. Bu da değişim ekibini ‘birleştiren değil bölen’ durumuna dönüştürecek. Ki Kemal Bey’e yönelik medya üzerinden yürütülen kampanya da seçmeni savunmaya doğru itti.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
İmamoğlu’nun Meral Akşener hesabı

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!