Hak-İş, Türk-İş’e: Masada kalsalardı asgari ücret daha yüksek olurdu

featured

Hak-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, asgari ücret süreciyle ilgili Türk-İş’e eleştiride bulundu. Arslan “Masadan kalkmanın, ‘bu rakamlar olursa kabul ederiz’ demenin bizim açımızdan kabul edilir tarafı yok. Çünkü bunu yaptığınızda hükümeti orada işverenle baş başa bırakıyorsunuz. Bu da işçilerin aleyhine bir durum. TÜRK-İŞ, masadan kalkmasaydı rakam belki de daha yüksek olabilirdi” dedi.

AA’ya konuşan Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun işini zorlaştırmamak ve kamuoyunu yanlış yönlendirmemek için Hak-İş olarak rakam telaffuz etmediklerini söyledi. Hak-İş’in asgari ücretle ilgili yaptığı araştırma ve çalıştığı rakamları o süreçte talep etmesi halinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e sunmaya da hazır olduklarını belirtti.

‘BAKAN BİLGİN’LE GÖRÜŞMEDİK’

Asgari ücret konusunda Bakan Bilgin ile herhangi bir görüşmelerinin olmadığına dikkati çeken Arslan, bazı kesimlerin Hak-İş’in de asgari ücret sürecinde olduğu şeklindeki algısının doğru olmadığını, bu algıdan da rahatsız olduklarını söyledi.

Bakan Bilgin’in bir televizyon yayınında bazı küçük sendikaları kastederek, “8 bin liranın ne kadar üzerinde asgari ücret verirseniz biz o kadar zor durumda kalırız” sözlerinin muhatabının Hak-İş ve Hak-İş’e bağlı sendikalar olmadığını vurgulayan Arslan, “Sayın Bakana, asgari ücret 8 bin liranın üzerinde olmasın şeklinde bir ifadeyi biz kullanmadık” dedi.

‘TÜRK-İŞ MASADAN KALKMAMALIYDI’

Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda işçi kesimini temsil edenlerin tüm çalışanlara karşı sorumlu olduklarının bilinciyle hareket etmesi gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“TÜRK-İŞ’in üçüncü toplantının ardından rakam belirtip, ‘bu kabul edilirse masada oluruz’ ifadesini kesinlikle doğru bulmuyoruz. Her şeyden önce bütün işçileri temsilen Asgari Ücret Tespit Komisyonunda olan bir konfederasyonun sonuna kadar masada olması gerekiyor. Müzakere edersin, taleplerinde ısrar edersin ve son ana kadar da bu taleplerin gerçekleşmesi için masada olmak zorundasın. Masadan kalkmanın, ‘bu rakamlar olursa kabul ederiz’ demenin bizim açımızdan kabul edilir tarafı yok. Çünkü bunu yaptığınızda hükümeti orada işverenle baş başa bırakıyorsunuz. Bu da işçilerin aleyhine bir durum. TÜRK-İŞ, masadan kalkmasaydı rakam belki de daha yüksek olabilirdi. Sorumluluktan kaçmak, masada müzakereden kaçmak ve Türkiye’nin en büyük sözleşmesi niteliğindeki bir platformu boş bırakmak asla kabul edilebilir bir şey değil.”

Ne olmuştu?

Asgari ücret belirleme sürecinde Türk-İş Genel Başkanı Atalay Ergün “9 binin altındaki ücrete imza atmayız, masadan kalkarız” demişti. Asgari ücret masasında çalışan kesimi temsil eden Türk-İş, ücretin açıklandığı toplantıya katılmamış ve ücrete muhalefet şerhi düşmüştü.

(HABER MERKEZİ)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Hak-İş, Türk-İş’e: Masada kalsalardı asgari ücret daha yüksek olurdu

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!