‘Erdoğan’ın Meclis’i feshetme’ planına anayasa hukukçusu Süheyl Batum’dan itiraz: ‘Adaylık tezleri zırva’

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’i feshederek seçimleri yenileyeceğine yönelik iddia, Erdoğan’ın üçüncü kez adaylığını gündeme getirdi.

Anayasa hukuku profesörü Süheyl Batum, Erdoğan’ın yeniden adaylığına yönelik tezlerin “zırva” olduğunu söyleyerek “Ya görev süresi normal şekilde biter ve Erdoğan bir daha cumhurbaşkanı olamaz ya kendisi seçimleri yeniler ve yine aday olamaz ya da muhalefete ‘Gel sen de beraber yapalım’ der, 360’ı bulur, erken seçime gidilir, o zaman Erdoğan yeniden aday olabilir. Başka bir yol yok” dedi.

Erdoğan başkanlığında toplanan AKP MYK seçimlerin “14 Mayıs’ta yapılmasının ve bu tarihin en uygun tarih olduğunun, Erdoğan’ın da parlamentoyu feshetmesinin” değerlendirildiği kaydedildi. Erdoğan’ın yeni sistemle birlikte 1. cumhurbaşkanı mı yoksa 13. cumhurbaşkanı mı olduğuna yönelik zorunlu bir tartışma yaşandığını söyleyen Batum, YSK’ye işaret etti. YSK’nin, 2018’deki seçimlerden sonra Erdoğan’ın 13. cumhurbaşkanı olduğu yönünde karar aldığını anımsatan Batum, adaylık konusunun tartışılmamasının istendiğini ancak iktidar kanadında bu konuda ciddi sıkıntı olduğunu vurguladı.

“İKTİDAR GASP EDİLİR”

İktidarın, bugüne dek çeşitli tezler öne sürdüğünü kaydeden Batum, “AKP iktidarı şunu biliyor: Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olamaz. Hukuken olamaz. Dinlemeden yaparlarsa iktidarı gasp etme gibi bir durum ortaya çıkar” diye konuştu.

Seçimlerin yenilenmesine anayasanın 116. maddesinde yer verildiğine, söz konusu maddede “fesih” kavramı yerine “seçimlerin yenilenmesi” tanımının kullanıldığına işaret eden Batum, “Fesihte, feshedilen Meclis’in görev süresi hemen biter, bizde yürütmeye böyle bir yetki verilmemesi için seçim yenilenmesi denmiş. Bir kişi iki defadan fazla seçilemez. Görev süresi bittikten sonra Erdoğan bir daha seçilemez” ifadelerini kullandı.

“SULAR DURULMADAN OLMAZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP’nin MYK toplantısında da gündeme gelen 2023 seçimlerinin öne çekileceğini “Kamuoyunda ne görüşülür ne konuşulursa hepsi bizim gündemimize gelir” sözleriyle “onayladı.” Bir gazetecinin, seçim tarihine ilişkin tartışma yaşandığı, 30 Nisan, 7 Mayıs ve 14 Mayıs’ın ifade edildiğini belirterek, “Seçim tarihi öne çekilecek mi tarih ne zaman açıklanır, kamuoyunda konuşulan tarihler gündeminizde mi?” sorusuna Erdoğan, “Sular durulmadan olmaz. Kamuoyunda ne görüşülür ne konuşulursa hepsi bizim gündemimize gelir” yanıtını verdi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
‘Erdoğan’ın Meclis’i feshetme’ planına anayasa hukukçusu Süheyl Batum’dan itiraz: ‘Adaylık tezleri zırva’

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!