Erdal Eren, Diyarbakır’da anıldı

featured

DİYARBAKIR – 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından 17 yaşındayken idam edilen Erdal Eren, katledilişinin 42. yılında Diyarbakır’da anıldı.

Diyarbakır Emek Gençliği’nin çağrısıyla Eğitim Sen 2 No’lu Şube’de düzenlenen etkinlikte “Oğlunuz Erdal” belgeselinin gösterimi yapıldı.

‘MÜCADELEYİ DAHA İLERİYE TAŞIDILAR’

Etkinlikte konuşan Emek Gençliği üyesi Nurgül Deniz, “Bugün Erdal’ı sadece anmak değil anlamak da gerekiyor. Erdal Eren ile birlikte Sinan Suner ve Ercan Koca’nın verdikleri mücadeleyi ayırt etmememiz gerekiyor. Birbirlerinden devraldıkları bayrağı asla düşürmeden mücadeleyi devam ettirerek daha ileriye taşıdılar” dedi.

“Belki bugün bir askeri cunta yok ama tek adam iktidarı altında bugün devam eden bir baskı, şiddet ve yıldırma politikası devam ediyor” diyen Deniz, “Milletvekilleri cezaevinde, gazeteciler namlulu silahlı baskınlarla sabah evlerinden alınıyor, kadınlar öldürülüyor, Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 yılı aşkındır süren bir direniş var. Çok uzak değil bir ay önce Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri atanmış kayyum rektörün çocukluk hayali olan sağlık adası yüzünden kendi iradeleri dışında taşınan fakültelerine karşı bir eylemlilik içerisindeydiler” ifadelerini kullandı.

‘ERDAL’I ANMAK, ANLAMAK VE YAŞATMAK MÜCADELENİN PARÇASI OLMAK DEMEK’

“Erdallardan bugüne devam eden bir mücadelenin” varlığını ifade eden Nurgül, “Bunlar bugün de mücadelenin devam ettiğinin göstergesi. Onun için bugün dönüp baktığımızda Erdal’ı anmak, anlamak ve yaşatmak bir yönüyle bu mücadelenin bir parçası olmak demek. Parasız, bilimsel, demokratik, anadilinde bir eğitim mücadelesinin, kadınların yaşam ve özgürlük mücadelesinin bir parçası olmak demek. Bu mücadeleyi devrim ve sosyalizm mücadelesiyle de birleştirip gençliğin mücadelesini yükseltmek demek” şeklinde konuştu. (DUVAR)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Erdal Eren, Diyarbakır’da anıldı

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!