Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu karanlığa son vereceğiz

featured

DERSİM- Emek ve Özgürlük İttifakı Dersim’de halk buluşması düzenledi. Buluşmada, yoksulluğa, savaşa karşı örgütlü mücadele vurgusu yapıldı.
Dersim Belediyesi konferans salonunda gerçekleştirilen halk buluşmasına Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Sezai Temelli, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Sosyalist Meclisler Federasyonu Dönem Sözcüsü Dilşat Canbaz Kaya, Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüsü Perihan Koca, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu katıldı.

‘TEK ADAM REJİMİNİN ANLAYACAĞI DİLDEN…’

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, belirlenen asgari ücrete değinerek, “O masada ekmeğimizi çaldılar. Asgari ücret görüşmelerinde, ‘8 bin liranın üstüne çıkmayın’ dediler. Bu alçaklıktır, bunu açıklamazsanız, namertsiniz” dedi.
İstanbul’da yapılan Alevi Kurultayı’na işaret eden Akdeniz şöyle konuştu: “Tek adam rejiminin anlayacağı dilden sokaklara inelim. İşçi ve emekçilerin gücünü görsünler. Devlet din ve devlet işleri birbirinden ayırmalı ve cemevlerinden elini çekmelidir. Bu ülkenin muhaliflerinin oyları, çantada keklik değil. Biz halk egemenliği diyeceğiz. Kürt sorununun eşit haklar temelinde olacağını söylüyoruz. Yeni yüzyıl bizim olacaktır.”

ORTAK MÜCADELE VURGUSU

“Bu yüzyılın bize verdiği karanlığa Emek ve Özgürlük İttifakı ile son vereceğiz” diyen HDP Van Milletvekili Sezai Temelli de “Bu düzen böyle devam etmez. Biz Ankara’yı değil, Van’ı, Amed’i düzeltmek istiyoruz. Türkiye gerçek anlamda demokratikleşene kadar, bu yolda yürümeye devam edeceğiz. Gücümüzle, parlamentoda yerimizi alalım. Kayyımcı zihniyete başa çıkmanın en iyi yolu da birlikte mücadeleden geçecektir. Özgürlük ve sınıf mücadelesi, kendine bir yol olacaktır. Hepinizin yolu açık olsun” ifadelerini kullandı.
Paris’te katledilenlerin anan SMF Dönem Sözcüsü Dilşat Canbaz Kaya ise “Katliamlar devlet aklının ürünüdür. Bu yüzyıl aslında katliamlar yüzyılıdır. Bu yüzyılı kabul etmediğimizi en başta da söyledik. Hayata geçirmek istediğimiz şey işçi sınıfı ve kadınlarla yan yana olmaktır. Kadınların katledilmediği, öldürülmediği, tecavüze uğramadığı bir ülke bir için mücadele edeceğiz” dedi.
TÖP Dönem Sözcüsü Perihan Koca işçilere, gazetecilere, Alevilere yönelik toptan bir saldırı olduğunu vurgulayarak, “İttifak, işçiler, kadınlar, Aleviler ve Kürtlerin ittifakıdır. Halkın yegane çıkış seçeneği olarak geliyoruz” ifadelerini kullandı.
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Parti Meclis üyesi Bilge Seçkin de, kayıt dışı çalışmaya, çocuk işçiliğe değindi. Seçkin, “Bundan sonra, ütopya dedikleri her şey olacak. Tüm siyasi tutsaklar serbest olacak. Bir tek ağacı bile kesemeyecekler. HES’ler defolup gidecek. Recep Tayyip ve avaneleri gidecek” dedi.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Emek ve Özgürlük ittifakı, halk buluşmasının ardından Dersim Belediyesi önündeki açıklamada da Paris Katliamını kınadı. HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, “9 Ocak Sakine Cansızların katledilmesinin yıldönümünde tesadüfi olmayan bir katliam bu da. Bir aklın ürünü olduğunu biliyoruz” dedi. Saldırıyı düzenleyen şüphelinin kendisini gözaltına alan polise verdiği ilk ifadede “ırkçı” olduğu yönündeki sözlerine de değinen Canbaz, tek başına bunun ırkçılıkla açıklanamayacağını, olayın takipçisi olacaklarını belirtti.
HDP Van Milletvekili Sezai Temelli ise “Tam 10 yıl sonra yine Paris’te bir katliam yaşadık. Yine 3 arkadaşımızı, 3 yoldaşımızı yitirdik. Tabii ki planlı bir katliam. Tabii ki bu saldırılar uzun süredir devam eden saldırılar. Hem Türkiye’de hem Rojava’da hem Başur’da hem Paris’te” dedi.

“Dünyanın neresine giderseniz giden karşınıza bir Kürt düşmanlığını görmeniz mümkün” diyen Temelli, bu saldırılara karşı her türlü demokratik haklarını kullanacaklarını ve bu saldırıların hesabını soracaklarını söyledi: “Barış istiyoruz yaşadığımız her yerde demokratik cumhuriyetin hakim olmasını istiyoruz. Karşımızdakiler faşistlerdir, bizleri yok sayanlardır. O yok sayanlara karşı da hep birlikte sesimizi göstermeye devam edeceğiz. Acımızı, öfkemizi içimize gömerek yolumuzda yürümeye, kararlı mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz. Bu da onlara dert olsun” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu karanlığa son vereceğiz

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!