ÖZEL HABER | Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke Gazete İlke’ye konuştu: Erdoğan’a kitabımı incelemesini öneririm

Johns Hopkins Üniversitesi’nde uygulamalı ekonomi profesörü olarak görev yapmakta olan ABD’li ekonomist Steve Hanke, Gazete İlke'ye değerlendirmelerde bulundu. Hanke, Türkiye'nin enflasyonu düşürebilmesi için para kurulu uygulamasını bir an evvel yürürlüğe koyması gerektiğini söyledi.

featured
Fotoğraf: Twitter

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçim sonuçlarını açıkladı. İkinci tur seçim sonuçlarına göre; Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,18 oy oranı ile yeniden cumhurbaşkanı seçilirken, rakibi ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47,82 oy oranına sahip oldu.

Seçimlerden önce cumhurbaşkanı adayları tarafından çözülmesi beklenen sorunların başında ise ekonomi geliyordu.

Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından gözler Türkiye ekonomisinin gidişatına çevrildi.

İkinci tur seçimlerinden önce Erdoğan CNN International’dan Becky Anderson’a verdiği röportajda, yeniden cumhurbaşkanı seçildiği takdirde enflasyonunun daha da düşeceğini öne sürmüş, mevcut ‘heterodoks’ ekonomi politikalarında ise  bir değişikliğe gitmeyeceğini ifade etmişti.

Türk Lirası’nın döviz kuru karşısında her geçen gün değer kaybettiği, hisse senetlerinin düşüşe geçtiği, dış ticaret açığının artışta ve enflasyonunun da yükselişte olduğu Türkiye’de ekonomik gidişatın mevcut heterodoks ekonomi politikalarının devam ettirilmesi ile nasıl düzeltileceği merak konusu oluyor.

ABD’nin eski Devlet Başkanı Ronald Reagan döneminde Ekonomi Danışmanları Konseyi’nde üst düzey ekonomist olarak görev yapmış ve hâlihazırda Johns Hopkins Üniversitesi’nde uygulamalı ekonomi profesörü olarak görev yapmakta olan ABD’li ekonomist Steve Hanke, Türkiye ekonomisinin gidişatına dair Gazete İlke’den Cevat Baran Çaydaş’a değerlendirmelerde bulundu.

“Para arzında aşırı büyüme var”

Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimleri hamlesinin Türkiye’deki enflasyon sorununun sadece bir parçası olduğunu belirten ABD’li ekonomist Steve Hanke, “Enflasyon ateşini liraya yönelik spekülatif saldırılarla körüklediler, ancak altta yatan temel sorun para arzındaki (M3 ile ölçtüm) aşırı büyüme. 2010’dan bu yana Türkiye’de para arzındaki ortalama büyüme yılda yüzde 60,5 oldu; ama benim hesabıma göre para arzındaki altın büyüme oranı, Türkiye’nin yıllık yüzde 5 olan enflasyon hedefine ulaşmasıyla uyumlu büyüme oranı yılda yüzde 12,2 olacaktır. Yani işin merkezinde Türkiye’nin para arzındaki aşırı büyüme var. 2010’dan bu yana, Türkiye’nin fiili para arzı (M3 ile ölçmüş olduğum), Türkiye’nin altın büyüme hızından yaklaşık beş kat daha hızlı büyüyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’de para kurulu kurulmalıdır”

Steve Hanke, Erdoğan’ın Türkiye Odalar ve Borsalar  Birliği (TOBB) 79. Genel Kurulu’ndaki “Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeme politikamıza sıkı sıkıya bağlıyız” sözlerini hatırlattı ve şunları söyledi:

“Bu dediğini gerçekleştirmek istiyorsa eğer pres çözüm için tek yol. Erdoğan, Türkiye’de enflasyonu düşürme hedefine ulaşabilmesi için, liranın sabit bir döviz kuru üzerinden çıpa para birimi veya altınla serbestçe işlem gördüğü ve yüzde 100 çıpa döviz veya altın rezervleriyle desteklendiği bir para kurulu kurmalıdır. Bunu Türkiye’de uzun yıllar savundum ve Türkçe olarak da basılan ‘Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Para Kurulları’ adlı kitabımda bu konuya değindim. Bunun işe yarayacağını biliyorum; çünkü Estonya (1992), Litvanya (1994), Bulgaristan (1997) ve Bosna-Hersek’te (1997) para kurulu kurmaktan sorumluydum. Size pres yaptığım Bulgaristan’ı örnek vermek istiyorum. 1997’de Bulgaristan’da şiddetli hiperenflasyon (Şubat 1997’de aylık yüzde 242 idi) ve bir bankacılık kriziyle karşı karşıya kalmıştı. Aynı yıl temmuz ayında kurduğumuz para kurulu ile birlikte hiperenflasyonu hemen durdurmuştuk. 1998’e gelindiğinde ise bankacılık sistemi ödeme gücüne sahipti, para piyasası faiz oranları üç basamaklı rakamlardan ortalama yüzde 2,4’e düştü, büyük bir mali açık fazlaya dönüştü, derin bir depresyon ekonomik büyümeye dönüştü ve Bulgaristan’ın döviz rezervleri üç kat fazla artmıştı. Bugün, para kurulu sayesinde Bulgaristan, Estonya’nın ardından AB’de ikinci en düşük borca ve Gayri Safi Yurt İçi Hasılat oranına sahiptir. Bu ilk elden kanıtlara ek olarak, geçmişten bugüne 70’in üzerinde para kurulu kurulduğunu, bunların her zaman enflasyonu ezdiğini ve hiçbirinin de başarısız olmadığını belirtmek isterim.”

‘Erdoğan’a kitabımı incelemesini öneririm’

Bir an önce Türkiye’de para kurulunun kurulması gerektiğini vurgulayan Hanke, “Erdoğan’a mutlaka kitabımı incelemesini öneririm. Türk lirasını, örneğin ABD doları veya altın gibi, çapa para birimi ne olursa olsun onun bir klonu yapacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

***

Steve Hanke yarın İstanbul’a geliyor

Maliye Hesap Uzmanları Vakfı (HUV), ekonomi camiasının tanınan üç ekonomistini “Yakın Gelecekte Dünya ve Türkiye” konulu panelde bir araya getiriyor. Açılış konuşmasını Maliye Hesap Uzmanları Vakfı (HUV) Başkanı ve Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren tarafından gerçekleştirilecek panel yarın (3 Haziran Cumartesi), 10:00-13:00 saatleri arasında  İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki Conrad Bosphorus Hotel’de düzenlenecek. Moderatörlüğünü  Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı, ekonomist Özgür Demirtaş’ın üstleneceği panelde Johns Hopkins Üniversitesi’nden ekonomist Steve Hanke ile Massachusettes Üniversitesi’nden ekonomist Daron Acemoğlu da  konuşmacı olarak yer alacak.

 

1
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!