DEVA’dan ‘Erdoğan’ın adaylığı’ açıklaması: Bal gibi biliyorlar

featured

GAZETEİLKE – Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Partisi Sözcüsü İdris Şahin, DEVA Partisi Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü defa aday olup olamamasına ilişkin tartışmaları değerlendirdi.

ANKA’nın aktardığına göre Şahin şöyle konuştu:

“İktidar ortakları, şaşkınlıkları ve çaresizlikleri nedeniyle ne dediklerinin tam farkında değiller. Anayasanın 101. maddesinin 2. fıkrasının değiştiğini ifade ediyorlar. Oysa 2007 değişikliğiyle Anayasanın 101. maddesinin 2. fıkrası ne haldeyse bugün de aynı noktada. Özellikle 2017’de yapılan anayasa değişikliğiyle 101’inci maddede hiçbir düzenleme yapılmadan 116. maddenin tamamı değiştirilmiş. Maddenin ikinci fıkrasında cumhurbaşkanına doğrudan seçimlere götürebilme ve Meclis’i feshetme yetkileri tanınmış. 116. maddenin 3. fıkrasında cumhurbaşkanının ikinci döneminde, Meclis’in talep etmesi halinde seçimlerin yenilenmesi kararının verilebileceği açık bir şekilde ifade edilmiştir.

‘KENDİLERİ DE BAL GİBİ BİLİYOR’

Anayasada açık hüküm varken bunu görmemek, bunun üzerinden kendilerince bir arayışa girmek iktidarın çaresizliğini göstermektedir. Kendileri bal gibi bilmektedirler ki 2017’de Anayasanın 101. maddesinde en ufak değişiklik yapılmamıştır. 2007’de yapılan değişiklik aynen muhafaza edilmektedir. Cumhurbaşkanı 5 yıllığına seçilir ve en fazla iki dönem bu görevi yapabilir. Sayın Erdoğan 2014 ve 2018’deki seçimlerle bu hakkını tamamlamıştır.

‘TEK İSTİSNA: 6 NİSAN’DAN ÖNCEKİ SEÇİM’

Bundan sonraki süreçte doğrudan kendi iradesiyle Meclis’i seçimlere götüremeyeceği gibi kendisinin aday olabilmesi imkân dahilinde değildir. Bunun tek istisnası vardır: Muhalefeti ikna edecek, Meclis’in yenilenmesine 360 çoğunlukla parlamento karar verecek. O takdirde Sayın Erdoğan aday olabilir. Bunun için de Altılı Masa olarak net bir şekilde kendisine derhal seçim kararı alması gerekliliğini, 6 Nisan’dan önce gerçekleşecek bir seçimde de kendisine parlamentoda destek olacağımızı ve hep birlikte güle oynaya sandığı getirmeyi teklif ediyoruz.

‘6 NİSAN’DAN SONRAKİ SEÇİMDE ANAYASAYI İHLAL EDER’

6 Nisan’dan sonraki herhangi bir seçim takviminde mevcut anayasaya göre Sayın Erdoğan’ın kesinlikle aday olabilmesi söz konusu değildir. Bu yolu denerse açıkça Anayasa’yı ihlal etmiş olur. Bizler de bu müracaat üzerine YSK’ya açık Anayasa ihlali nedeniyle bu konuda karar alması noktasında müracaatı gerçekleştiririz.

’85 MİLYONUN MAĞDURİYETİNE İZİN VERMEYECEĞİZ’

DEVA Partisi olarak son derece netiz. Sayın Erdoğan tekrar aday olmak istiyorsa 6 Nisan’dan önce milletin önüne sandığı getirmesi lazım. Aksi takdirde yapacağı her adım ve alacağı her karar açıkça Anayasa’ya aykırılık teşkil edecektir. Bir kişinin mağduriyetinden ziyade 85 milyonun mağduriyetine DEVA Partisi olarak asla izin vermeyeceğiz.

‘SAYIN ERDOĞAN DA KURMAYLARI DA ANAYASAYI İLGA ETMEYİ DÜŞÜNMESİNLER’

Bizim kendisine tavsiyemiz Anayasaya uygun hareket etmesi. Anayasaya göre tekrar aday olabilmesinin tek yolu; 116. maddenin 3. fıkrasına göre Meclisin seçimin yenilenmesine karar vermesi. Başka bir şekilde Sayın Erdoğan da yanındaki hukukçu kurmayları da kanunu zorlamayı, anayasayı ilga etmeyi düşünmesinler. Kendilerine göre yorum çıkarmasınlar. Anayasa son derece açık. Açık bir şekilde Anayasada hüküm ifade eden bir konuda içtihat aramak son derece yersizdir. Bir o kadar da hukuka ve anayasa aykırıdır.” (HABER MERKEZİ)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
DEVA’dan ‘Erdoğan’ın adaylığı’ açıklaması: Bal gibi biliyorlar

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!