Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’ndan ‘öğrenci andı’ kararı

featured

GAZETEİLKE– Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu, İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk’un Danıştay 8. Daire’nin Öğrenci Andı’nın okullarda okutulmasını kaldıran düzenlemeyi onama kararına karşı “kararın düzeltilmesi” başvurusunu reddetti.

Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun ret gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Danıştay Dava Daireleri ve İdari veya Vergi Dava Daireleri Kurullarının temyiz üzerine verdikleri kararlar hakkında ancak 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 54. Maddesinde yazılı nedenlerle kararın düzeltilmesi istenebilir. Kararın düzeltilmesi dilekçesinde öne sürülen hususlar ise adı geçen Kanun maddesinde yazılı nedenlerden hiçbirisine uymamaktadır. Bu nedenle kararın düzeltilmesi isteminin reddine oy çokluğuyla karar verildi.”

 

‘ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİTMEKTEN BAŞKA ÇARE KALMAMIŞTIR’

ANKA’nın haberine göre Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’nun kararına ilişkin yazılı açıklama yapan Koncuk, şunları söyledi:

“Öğrenci Andı’nın kaldırılması ile talebiyle açılan bir davada Andımız’ın içeriğini ve okutulmasını savunan idarenin aradan birkaç sene geçtikten sonra bu kez Andımızın kaldırılması gerektiği yönünde görüş bildirmesi objektif/nesnel gerekçelerle açıklanamaz. Tetkik Hakimi Ayyüce Armağan’ın kabul edilmesi görüşü, üyeler Hasan Odabaşı ve Muhsin Yıldız’ın karşı oyuna rağmen, 11 üyenin kabul oyu ile, Danıştay İDDK’nın Andımız kararına, itirazım reddedildi. Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz. Avukatım Uğur Tarhan’a teşekkürler. Bu karar ile Andımız ile ilgili açtığım davalar ile, Danıştay süreci bitmiştir. Bundan sonra Anayasa Mahkemesi’ne gitmekten başka çare

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu’ndan ‘öğrenci andı’ kararı

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!