CHP’li Öztrak: İşte çakma ekonomistin marifetleri…

featured

ANKARA – CHP Sözcüsü Faik Öztrak, açıklanan verilere göre sanayi üretiminin pandemiden bu yana ilk kez düşüş gösterdiğine ve enflasyona rağmen üretimdeki yavaşlamaya dikkat çekerek, “Faiz düşecek, TL değer kaybedecek, üretim ve ihracat artacak, rezervler şahlanacak, TL değerlenecek, enflasyon düşecek diye pazarlanan sözde modelden elde ne kaldı? Korkunç enflasyon, rekor dış açık, himmete muhtaç rezerv, yavaşlayan ekonomi… İşte çakma ekonomistin marifetleri” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün sosyal medyadan yaptığı açıklamada şunları belirtti:

TİCARİ KREDİ FAİZİ 4 PUAN DÜŞERKEN ENFLASYON 84’E FIRLADI: “Faiz sebep, enflasyon netice” diyerek faiz indirimine başladıkları 2021 Eylül ayında Türkiye’de enflasyon yüzde 20, ticari kredi faizleri yüzde 21, sanayi üretimindeki artış yüzde 9 idi. 2022 Kasım ayında enflasyon yüzde 84, ticari kredi faizleri yüzde 17… Sanayi üretimindeki düşüş ise yüzde 1,3 oldu.

PANDEMİDEN BU YANA SANAYİ ÜRETİMİNDE İLK DÜŞÜŞ: Atılan taş ürkütülen kurbağaya değdi mi? “Para politikasını önemsizleştirdik” diyerek, korkunç bir enflasyon tsunamisi yaratıldı. Enflasyonla ezilen faizlere rağmen 2022’nin ikinci yarısında sanayi üretiminde yavaşlama var ve pandemiden sonra sanayi üretimi ilk kez kasımda düştü.

İŞTE ÇAKMA EKONOMİSTİN MARİFETLERİ: “Faiz düşecek, TL değer kaybedecek, üretim ve ihracat artacak, rezervler şahlanacak, TL değerlenecek, enflasyon düşecek” diye pazarlanan sözde modelden elde ne kaldı? Korkunç enflasyon, rekor dış açık, himmete muhtaç rezerv, yavaşlayan ekonomi… İşte çakma ekonomistin marifetleri.” (DUVAR)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
CHP’li Öztrak: İşte çakma ekonomistin marifetleri…

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!