‘Bilal Erdoğan’ın arkadaşı, İzmir’in ormanlarını talan edecek haberine erişim engeli’ haberine de erişim yasağı geldi!

featured

'Bilal Erdoğan’ın arkadaşı, İzmir’in ormanlarını talan edecek haberine erişim engeli' haberine de erişim yasağı geldi!

İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hâkimliği; daha önce İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hâkimliği tarafından CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ın 15 Kasım 2021’de İzmir’in Menemen ilçesinde 70 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan Rüzgar Enerji Santrali Projesi (RES) için binlerce ağacın kesileceğini söylediği haberimize getirdiği erişim yasağına dair habere de erişim yasağı getirdi.

İki kere erişim yasağı getirilen haberimizde Kılıç, “İzmir’in ormanlarını 2060 yılına kadar talan etme izni verilen şirket, Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip’ten arkadaşı Raif İnan’dır. Devletin ve kurumlarının her kademesinde ballı maaşlarla kendilerine yer bulan Kartal İmam Hatip Lisesi mezunları, şimdi de adrese teslim ihalelerle İzmir’in ormanlarını yok etmeyi planlıyor” dedi.

Haberin devamı şu şekilde:

“AĞAÇLAR RANTA KURBAN EDİLECEK”

Kılıç, CHP Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney ile birlikte Yılmaz Rüzgar Enerji Santrali Projesini yerinde inceledi. Kılıç, incelemenin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: ”Mülkiyeti ‘Devlet Ormanı’ vasfında olan, tapusu 11 milyon 200 bin metrekarelik alan içine yerleştirilen proje için 136 bin 780 metrekare kesin izin verilmiştir. Bu kesin izin verilen alan içinde trafo alanları, idare merkezleri bulunmaktadır, 70 bin metrekare alandaki ağaçların kesilmesi ve süpürme izni onaylanmıştır. Her sene binlerce hektarlık alanı orman yangınlarıyla kaybediyoruz. Küresel iklim krizi kapımızda, ancak devletin bilgisi ve ilgisi dahilinde Menemen’de bir doğa katliamı yaşanacak, rant uğruna ormanlarımız talan edilecek. Buradaki yaban hayatı, börtü böcek zarar görecek. Onlarca belki de yüzlerce yılda yetişen ağaçlarımız yok olacak.”

(CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç – CHP Menemen İlçe Başkanı Ömer Güney)

“BİLAL ERDOĞAN’IN KARTAL İMAM HATİP’TEN ARKADAŞI…”

CHP’li Erdan Kılıç rüzgar enerji santrallerine karşı olmadıklarını belirterek, şunları kaydetti: ”Bölgede başka rüzgar alan ve ormanlık olmayan bölgeler varken, 70 bin metrekare alanda neden ağaç katliamı yapılıyor? Tabi ki bu sorunun cevabı işi yapacak olan şirket ortaya çıkınca anlaşılıyor. Söz konusu şirketle ilgili yapılan araştırma ve Ticaret Sicil kayıtlarında da görüldüğü üzere, Çapar Elektrik A.Ş 2019 yılında LTD’den A.Ş’ye dönüştürülmüştür. Şirketin kurucu ortağı olan Artıbir Anonim Şirketi ile Çapar Elektrik A.Ş’nin ortakları aynı kişilerdir. Bu isimler Raif İnan ile Mehmet Şafi İnan’dır. İzmir’in ormanlarını 2060 yılına kadar talan etme izni verilen şirketin ortaklarından Raif İnan, Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşıdır. Bilal Erdoğan’ın kurduğu Kartal Eğitim Vakfı yöneticisi de olan Raif İnan, daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş’den aldığı ihalelerle gündemi sık sık meşgul etmiş, Erdoğan ailesinin rant-talan ilişkisinden nemalanmış kişidir. Bilal Erdoğan ile aynı dönemde Kartal İmam Hatip Lisesi’nden mezun olanlar devletin ve kurumlarının her kademesinde ballı maaşlarla kendilerine yer bulurken, adrese teslim ihalelerle şimdi de İzmir’in ormanlarını yok etmeyi planlıyorlar. Bütün Türkiye’yi talan eden bu yapı İzmir’e gözünü dikmiş durumda. Ancak İzmirli hemşehrilerimizle birlikte bu talan organizasyonuna dur demek için mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili olarak Artıbir Enerji adlı şirketinden yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Yılmaz RES santrali ile ilgili gerekli tüm izinlerin alındığı belirtildi. Açıklamada, “Sayın Milletvekilimizin konu ettiği imar planı, türbinlere ulaşım için yapılmış yolun sadece proje revizyonundan kaynaklanan prosedürün tamamlanması için olup, yine tüm izinleri alınarak ve iyileştirilerek kullanılmış olan mevcut orman yollarına aittir. Ancak haberde, bu santral projesi ile ağaç katliamı olacak gibi tamamen yanlış bir algı söz konusudur. Zaten işletmede olan Yılmaz RES Santralimiz için ne şu anda ne de gelecekte bir ağaç kesimi kesinlikle söz konusu değildir” denildi.

KAYNAK: CUMHURİYET

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
‘Bilal Erdoğan’ın arkadaşı, İzmir’in ormanlarını talan edecek haberine erişim engeli’ haberine de erişim yasağı geldi!

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!