Beşar Esad Moskova yolcusu: ‘Masada Türkiye’yle normalleşme var…’

featured

Moskova merkezli Vedomosti‘nin diplomatik bir kaynaktan edindiği bilgilere göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad‘ın Moskova ziyareti 6 Şubat’ta yaşanan depremle birlikte daha çok öne çıkan “insani konulara ve ikili ilişkilere” odaklanacak.

TEMEL BAŞLIKLAR

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi uzmanlarından Kirill Semenov‘a göre, Esad’ın depremin yaralarını sarma amacıyla Rusya’dan yardım talep etmesi de muhtemel. Öte yandan “Suriye’deki ciddi yakıt krizinin aşılmasına yardımcı olmak amacıyla Moskova’nın ihtiyaç fazlası petrol ürünlerini kullanmayı” da talep edebilir.

Semenov ayrıca tarafların, Ukrayna’da devam eden çatışmalar bağlamında ikili ilişkileri de ele alacaklarını sözlerine ekledi. Semenov’a göre, tarafların pozisyonlarını karşılaştırmaları ve ortak bir zemin bulmaları, özellikle de Şam’ın Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer Arap ülkeleriyle diyalog zeminini güçlendirdiği şu günlerde oldukça önemli.

TÜRKİYE İLE NORMALLEŞME

Moskova merkezli IMEMO RAS Ortadoğu Araştırmaları Merkezi kıdemli araştırmacısı Nikolay Surkov‘a göre liderler ayrıca, Rusya’nın arabuluculuğunda Şam ve Ankara arasında yürütülen “normalleşme sürecinde atılacak adımları” görüşecek.

Surkov “Suriye’nin, ülkenin kuzeyindeki durumla ilgili Türk tarafına katı koşullar dayatmasına rağmen Türkiye’nin diyaloğu sürdürmek istediğini” de sözlerine ekledi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Beşar Esad Moskova yolcusu: ‘Masada Türkiye’yle normalleşme var…’

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!