Ayhan Barut, vahim iddiayı Meclis gündemine taşıdı: Cumhurbaşkanının eşi için komisyon mu kuruldu?

featured

Ayhan Barut, vahim iddiayı Meclis gündemine taşıdı: Cumhurbaşkanının eşi için komisyon mu kuruldu?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili veTBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan için komisyon kurulduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

Söz konusu komisyonun hangi mevzuata dayanarak niçin kurulduğunu sorgulayan Barut, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye seslenerek, “Cumhurbaşkanlığında görevli Cumhurbaşkanının eşiyle çalışan bir başdanışmanın Danışmanının emrine bir Bakan Yardımcısının ve 30 civarında üst düzey bürokratın görevlendirilmesini hukuki açıdan doğru ve etik buluyor musunuz?” sorusuna yanıt vermesini istedi.

‘BAŞDANIŞMANIN DANIŞMANI’ VURGUSU

Kamuoyuna yansıyan vahim iddialarla ilgili soruların yer aldığı önergeyi Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunan Ayhan Barut, “Tarım ve Orman Bakanlığı ile alakalı tarafımıza da iletilen bir ‘komisyon kurulması’ konusuna açıklık getirilmesini istiyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde, Cumhurbaşkanı’nın eşinin Başdanışmanı S.M.K.’nın külliyede görevli danışmanı Z.G.’nin emrinde, Tarım ve Orman Bakanlığı Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı’nın koordinatörlüğünde bir komisyon kurulduğu iddiasına açıklık getirilmelidir” dedi.

“KOMİSYON DANIŞMAN EMRİNDE, RAPORLAR EŞE”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda iddialara konu olan komisyon konusunda ayrıntıları paylaşan Ayhan Barut, “Vahim iddiaların odağındaki söz konusu komisyonda Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürlerden oluşan yaklaşık 30 kişinin bulunduğu ileri sürülmektedir. Bu komisyonda ‘Organik Tarım, Tıbbi Aromatik Bitkiler, Ata Tohumu ve Gıda İsrafı’ konularıyla ilgili 6 aydır çalışmaların yapıldığı söylenmekte ve hazırlanan raporların Cumhurbaşkanının eşine iletildiği iddia edilmektedir” diye konuştu.

“HUKUKİ VE ETİK Mİ?”

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut’un Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından cevaplandırılması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şu sorular yöneltildi:

1- Söz konusu iddia doğru ise, bu komisyonun kurulması bilginiz dahilinde mi olmuştur?

2- Kurulduğu ileri sürülen komisyon hangi mevzuata dayalı olarak kurulmuştur, hukuki dayanağı nedir?

3- Cumhurbaşkanlığında görevli bir başdanışmanın Danışmanının emrine bir Bakan Yardımcısının ve 30 civarında üst düzey bürokratın görevlendirilmesini hukuki açıdan doğru ve etik buluyor musunuz?

4- Söz konusu komisyon kurulduysa eğer, bu komisyonun 6 aylık çalışmasının sonucunda ne gibi çıktılar elde edilmiştir, bunları kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
0
emoji-6
Emoji
0
emoji-7
Emoji
Ayhan Barut, vahim iddiayı Meclis gündemine taşıdı: Cumhurbaşkanının eşi için komisyon mu kuruldu?

Abonelik

Gazeteİlke'ye destek ol.

Reklamsız haber okumanın keyfini çıkarın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Gazete İlke ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!